Robert Shiller vidí realitnú bublinu: Mentalita divokého západu sa zmocňuje bývania, akcií a kryptomien.

03.06.2021

Ekonóm, ktorý získal Nobelovu cenu, Robert Shiller sa obáva, že sa vytvorí bublina z niektorých najhorúcejších obchodoch na trhu.

Aj keď rekordné úrovne akcií a kryptomien si dali v uplynulých pár týždňoch pauzu, Shiller má obavy. Obzvlášť ho znepokojuje boom v oblasti bývania. "V skutočnosti neboli ceny bývania nikdy také vysoké, moje údaje siahajú viac ako 100 rokov dozadu," uviedol Shiller, spoluzakladateľ indexu cien nehnuteľností S&P CoreLogic Case-Shiller.

"Nemyslím si, že to celé je vysvetlené politikou centrálnej banky. Má to niečo spoločné so sociológiou trhov. Máme tu momentum, rok sa teda pravdepodobne ceny nehnuteľností neznížia," uviedol Shiller.Podľa Shillera súčasná situácia v oblasti cien nehnuteľností na bývanie pripomína aj rok 2003, dva roky pred začiatkom poklesu. Poznamenáva, že pokles nastal postupne a nakoniec sa zrútenie prišlo počas finančnej krízy v roku 2008.

"Ak sa pozrieme tri alebo päť rokov dopredu, vedel by som si predstaviť, že ceny budú podstatne nižšie ako teraz, a možno je to dobrá vec. Nie z pohľadu majiteľa, ale z pohľadu budúceho majiteľa," dodal.
Shiller, odborník na to, ako naše emócie ovplyvňujú finančné rozhodnutia, a tiež autor knihy "Naratívna ekonómia: Ako sa príbehy stávajú virálnymi a riadia hlavné ekonomické udalosti", považuje masovú psychológiu za dôležitú pri epickom oživení akciového trhu.

Od minima v marci 2020 sú hodnoty indexu S&P 500 a Dow vyššie takmer o 90 %, zatiaľ čo technologický Nasdaq si dokázal pripísať rast o niečo viac ako 100 %. Shiller, ktorý považoval akcie za vysoko ohodnotené do tohto roka, varuje, že obavy z inflácie môžu v konečnom dôsledku stlačiť dlhodobé aktíva nižšie.Shiller varuje aj pred trhom s kryptomenami.

"Toto je veľmi psychologický trh. Je to pôsobivá technológia, "uviedol Shiller. "Ale konečný zdroj hodnoty je tak nejednoznačný, že má skôr niečo spoločné s našimi príbehmi ako s realitou."

Aj Shiller odolával pokušeniu. "Myslel som na ich kúpu, aby som zažil ten efekt. Veľa ľudí to skutočne robí, "uviedol. "Nikdy som však nenakúpil bitcoiny. Možno by som mal byť aktívny na tomto trhu." Na základe zatiaľ posledných divokých výkyvov bitcoinu sa časť nadšenia môže vypariť.

Zdroj: O peniazoch