Správny výber životného poistenia 

04.06.2021

Hlavnou úlohou životného poistenia je krytie rizík a prevencia voči neočakávaným životným situáciám. Preto sa viete pripoistiť na hlavné riziká spojené s úrazom, chorobou a v najhoršom prípade smrťou. Pripoistenia by ste si mali vyberať s ohľadom na vašu životnú situáciu, ktorá je u každého individuálna.

Čo treba zvážiť:

  • akých rizík v živote sa obávate a na akú životnú situáciu sa potrebujete poistiť,
  • koľko peňazí môžete pravidelne platiť za poistenie,
  • v akých situáciách a koľko vám poisťovňa vyplatí,
  • či chcete niesť nejaké investičné riziko a aké zhodnotenie svojich peňazí očakávate,
  • poplatky a náklady, ktoré poisťovni počas poistenia zaplatíte. Opýtajte sa finančného makléra, aké sú poplatky a nechajte si vysvetliť, za čo ich platíte a ako ovplyvnia výplatu sumy, ktorú vám na konci poisťovňa zaplatí,
  • čo vám poisťovňa vyplatí, ak zmluvu ukončíte predčasne,
  • zistite si, kedy vám poisťovňa nevyplatí určenú sumu (tzv. výluky).Alarmujúce štatistiky

Štatistiky sú pritom na Slovensku neúprosné. Až za štvrtinou všetkých úmrtí na Slovensku stojí rakovina. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré majú najvyššiu mieru úmrtnosti. Za rok 2018 bola najvyššie zaznamenaná práve na Slovensku, ale aj v Maďarsku a Chorvátsku. V rámci krajín EÚ je hlavnou príčinou úmrtia ľudí na rakovinu práve rakovina pľúc (21 % zo všetkých úmrtí na rakovinu), ďalej rakovina prsníka (16 %), rakovina hrubého čreva (12 %) či rakovina prostaty (10 %) a pankreasu (6 %). Ženy najčastejšie ochorejú na rakovinu prsníkov (16 %) a muži na rakovinu prostaty (10 %).

"Eurostat uvádza, že v krajinách EÚ majú v priemere "zdravé roky" viac ženy (64,2 roka) ako muži (63,5 roka). Ženy sa na Slovensku dožívajú v zdraví v priemere 57 rokov, muži o čosi menej, a to 56,4 roka. Na čele rebríčka, mužov aj žien, sú Švédi. V relatívnom zdraví sa dožívajú až 73 rokov. Na opačnom konci rebríčka je Litva, počet rokov v zdraví u žien je na úrovni 54,9 roka a v prípade mužov je 52,3 roka," povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Zdroj: FINGO.SK